Menighedsråd

Menighedsrådet er folkekirkens mindste demokratiske enhed. Menighedsrådet er Gl. Haderslev Kirke og sogns "bestyrelse" og vælges for fire år ad gangen. Menighedsrådet består af 10 folkevalgte medlemmer samt kirkens præster.

Menighedsrådets medlemmer 2021-2025

Formand

Rasmus Hejsel 
Fredstedvej 31
Tlf. 7453 4407
Mail hejsel@pc.dk

Næstformand og bygningssagkyn.

Claes Fuglsang 
Ribe Landevej 29
Tlf. 4040 6122
Mail claes@fuglsang.dk

Kirkeværge

Søren Kofoed
Svanevej 11,
Tlf. 7453 0137,
Mail soren.kofoed@bbsyd.dk

Kontaktperson

Erik C. Petersen 
Grønlandsvej 46
Tlf. 2120 2848
Mail erikcpetersen@gmail.com

Kasserer

Allan F. Thomsen 
Birkevej 15
tlf. 3026 3419
Mail aft@fyrstenberg.dk 

Peter Skovsgaard
Nederbyvænget 346
Tlf.
Mail peterskovsgaard@hotmail.com 
 

Kirsten Rasmussen
 
Tlf. 
Mail kirasmus@webspeed.dk 

Hanne Frederiksen
Ahornvej 35
Tlf. 2146 8195
Mail hanne-frederiksen@outlook.dk 

Ulrick M. Steffensen 
Hjort Lorenzens Vej 27
Tlf. 6124 1471
Mail austeffensen@gmail.com 

Gunvor Bank
Skinkelsvej 33
Tlf. 2893 6196
Mail gbank69@gmail.com 

Sognepræster

Jakob Damm Knudsen
Ribe Landevej 17, 6100 Haderslev
Tlf. 4049 0061, Mail: jdk@km.dk

Sognepræster

Erik Holmgaard,
Solhøj 11, 6100 Haderslev
Tlf. 2290 2205
Mail: erho@km.dk

Medarbejderrepræstentant

Jan Schmidt
Tlf. 30687001
Mail: kirketjener@glha.dk